The Beatlesin musiikkia juhlitaan isosti Suomen parhaissa konserttisaleissa keväällä 2027 60 vuotta täyttävän Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band -albumin kunniaksi. Luvassa on populaarikulttuurin yhden ikonisimman levyn kappaleiden lisäksi monipuolinen kattaus myös muita Beatles-klassikoita eri aikakausilta.
Solisteina Sgt. Pepper’s 60 Years: The Beatles Tribute Show -kiertueella toimivat Jiri Nikkinen ja Nina Tapio. Säestyksestä vastaa rumpali Antti ”Letku” Lehtisen johtama Penny Lane Band, jossa soittaa tunnettuja huippumuusikoita.
Konsertin ensimmäinen puoliaika keskittyy vuonna 1967 julkaistun Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band -albumin ja sen aikakauden kappaleisiin. Toisella puoliajalla on luvassa Beatles-klassikoita koko Fab Fourin uran varrelta.
Tervetuloa viettämään unohtumaton ilta Beatlesin rakastettujen kappaleiden parissa.
Penny Lane Band:
Antti Lehtinen – Rummut
Mikko Kosonen – Kitarat
Tommi Saarikivi – Basso
Miika Pylkkänen – Koskettimet
Tapahtuman lipunmyynti alkaa: Ma 2.11. klo 9.00
Tapahtuman kesto on noin 2h 30min sisältäen väliajan.
Pyydämme yleisöä saapumaan hyvissä ajoin paikalle välttääksemme viime hetken ruuhkia ja varmistaaksemme sujuvan sisäänpääsyn.
Finlandia‑salin lämpiö Piazza avautuu yleisölle tuntia ennen konsertin alkua. Lämpiössä on mahdollisuus nauttia tarjoiluista ja virittäytyä tunnelmaan ennen esitystä. Voit tilata tarjoilut ennakkoon täältä
Konserttielämyksen voi täydentää myös pitkällä illallisella tunnelmallisessa Finlandia Bistrossa. Puhtaita, suomalaisia makuja modernilla otteella tarjoava Finlandia Bistro on Prix Versaillesin vuoden 2026 ”World’s Most Beautiful Restaurants” -listalla, ja se palvelee Finlandia-talon kävijöitä tapahtumien yhteydessä sekä tilauksesta. Pöytävaraukset ja lisätiedot Table Online
Finlandia-talo ei vastaa tapahtumien sisällöstä. Vastuu esityksistä kuuluu tapahtuman järjestäjälle.
Tapahtumajärjestäjä:
Sold Out Management Oy