Kyiv Classic Ballet: Joutsenlampi

Finlandia-sali

Osta liput

Aika & paikka

Kyiv Classic Ballet: Joutsenlampi

Kyiv Classic Ballet tuo yhden balettimaailman rakastetuimmista klassikoista, Joutsenlammen, Helsingin Finlandia-taloon sunnuntaina 31. tammikuuta.

Tšaikovskin ajaton mestariteos kertoo prinssi Siegfriedin ja joutseneksi lumotun prinsessa Odetten koskettavan rakkaustarinan. Lumoava musiikki, vaikuttava koreografia ja klassisen baletin ikoniset kohtaukset ovat tehneet Joutsenlammesta yhden maailman esitetyimmistä baleteista.

Kansainvälisesti arvostetun ukrainalaisen Kyiv Classic Balletin tulkinta herättää tämän rakastetun teoksen eloon taitavien tanssijoiden, näyttävien pukujen ja vahvan tarinankerronnan avulla. Lavalla nähdään myös kansainvälistä uraa tehnyt päätanssija Denys Nedak, joka on esiintynyt muun muassa Atlanta Balletissa, American Ballet Theatressa, Wienin valtionoopperassa sekä Suomen Kansallisoopperassa ja -baletissa.

Luvassa on unohtumaton ilta täynnä suuria tunteita, upeaa tanssia ja klassisen baletin taikaa.

Pyydämme yleisöä saapumaan hyvissä ajoin paikalle välttääksemme viime hetken ruuhkia ja varmistaaksemme sujuvan sisäänpääsyn.

Tapahtuman kesto vahvistetaan myöhemmin.

Finlandia-talo ei vastaa tapahtumien sisällöstä. Vastuu esityksistä kuuluu tapahtuman järjestäjälle.

Tapahtumajärjestäjä

Live Nation

Aloita ilta Finlandia Cafe&Wine -viinikahvilassa tai Finlandia Bistrossa. Tarjoamme lähiruokaa, sesongin makuja ja upeita viinejä, aina rennolla otteella. Tutustu Finlandia Bistroon.

Huolehdimme tavaroistasi, jotta sinä voit keskittyä elämykseen. Konserttien ja tapahtumien ajaksi voit jättää takkisi maksulliseen narikkaan. Finlandia-näyttelyyn tullessasi säilyttää laukkusi lukollisessa lokerossa. Lokerosäilytys on maksuton. Naulakkopalvelu 4€ ja saatavilla mm. konserteissa, mutta ei päivittäin. Bistron asiakkaita suosittelemme jättämään ulkotakit 1.krs naulakkoon ennen illallista.

Jos kotimatka tuntuu pitkältä, jää meille yöksi. Kaksi tyylikästä, ainutlaatuista huoneistoa Finlandia-talon päädyssä tarjoavat levollisen yöpymisen aivan tapahtumien ytimessä. Lue lisää majoituksesta.

Raitiovaunujen 4 ja 10 pysäkki on Mannerheimintiellä, Finlandia-talon edessä (Kansallismuseon pysäkki). Finlandia-talon taksitolppa sijaitsee Karamzininrannan puolella oven K1 edessä. Katso lisäohjeita saapumiseen täältä